Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest zaliczana do instalacji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko, która wymaga zgłoszenia właściwemu organowi ochrony środowiska w myśl art. 152 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2024 r. poz. 54). Prowadzący instalację, jest obowiązany do dokonania zgłoszenia przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Ponadto do rozpoczęcia eksploatacji instalacji nowo zbudowanej lub zmienionej w sposób istotny można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.

Obowiązek tego zgłoszenia wynika bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia. 

W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta – art. 378 ust. 3 pkt 3 Prawa ochrony środowiska. 

Zgłoszenie powinno zawierać:
 

1.      Imię i nazwisko właściciela instalacji oraz jego adres zamieszkania

2.      Adres instalacji 

3.      Opis techniczny oczyszczalni

4.      Schemat technologiczny

5.      Wydajność dobowa oczyszczalni wyrażona w m3/d 

6.      Planowana częstotliwość usuwania osadów. 

 

Do zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków powinny zostać dołączone następujące dokumenty:

- deklaracja właściwości użytkowych zamontowanej oczyszczalni ścieków lub atest, certyfikat;

- kserokopia zaświadczenia o braku wydania sprzeciwu do zgłoszenia budowy indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków, wydanego przez Starostę Piaseczyńskiego;

- kserokopia dokumentu potwierdzającego prawo do dysponowania nieruchomością na której będzie znajdowała się zgłaszana oczyszczalnia.