MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW

Wydział Spraw Obywatelskich
Biuro Obsługi Interesanta / parter/
tel. 22 70 17 601/602/604/605/613
Godziny pracy: poniedziałek 8-18,
wtorek, środa, czwartek i piątek 8-16

Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony albo skradziony zgłoś to jak najszybciej. Utratę dowodu lub uszkodzenie zgłosisz w dowolnym urzędzie gminy, przez internet, a jeśli przebywasz za granicą – osobiście, listownie lub faxem w konsulacie. Zgłoszenie utraty dowodu w wyniku przestępstwa należy dokonać na Policji i to wystarczy do jego unieważnienia.

Jeśli myślisz, że Twój dowód się odnajdzie, możesz czasowo zawiesić swój dowód i wycofać zawieszenie zarówno w urzędzie, jak i przez internet.

UTRATĘ  LUB USZKODZENIE DOWODU OSOBISTEGO MOŻE ZGŁOSIĆ KAŻDY, KTO ZGUBIŁ SWÓJ  DOWÓD OSOBISTY

- posiadacz dowodu osobistego

- rodzic, opiekun prawny lub  kurator -  w imieniu osoby, która nie ma zdolności do czynności prawnych ( osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej, dzieci do 13 roku życia) lub osoby, która ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych (osoby częściowo ubezwłasnowolnionej, dzieci w wieku od 13 do 18 roku życia)

- pełnomocnik legitymujący się pełnomocnictwem szczególnym do dokonania zgłoszenia.

Utratę dowodu lub uszkodzenia można zgłosić na załączonym formularzu /formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego /:

- w organie dowolnej gminy

- w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej - osoby przebywające poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście lub pisemnie za pomocą poczty lub telefaksu,

- w organie gminy, który wydał dowód osobisty tylko w przypadku gdy zgłoszenie dokonane jest w formie dokumentu elektronicznego korzystając ze strony ePUAP.gov.pl

 

TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA

OSOBA, KTÓRA UTRACIŁA DOWÓD OSOBISTY JEST ZOBOWIĄZANA NIEZWŁOCZNIE ZAWIADOMIĆ DOWOLNY URZĄD LUB KONSULAT.

OSOBA, KTÓRA POSIADA USZKODZONY DOWÓD OSOBISTY  ZGŁASZA SIĘ DO DOWOLNEGO URZĘDU DOŁĄCZAJĄC DO ZGŁOSZENIA USZKODZONY DOWÓD OSOBISTY.

 W PRZYPADKU ZGŁOSZENIA W FORMIE DOKUMENTU ELEKTRONICZNEGO NALEŻY USZKODZONY DOKUMENT PRZEKAZAĆ POCZTĄ LUB OSOBIŚCIE.

Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał osobistego zgłoszenia w organie gminy lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego wydaje się zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego.

Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego, oraz posiadaczowi dowodu osobistego przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, który dokonał tego zgłoszenia w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu, zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego wydaje się na żądanie
Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest wydawane nieodpłatnie.

Zaświadczenie ważne jest do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej niż przez 2 miesiące.

PODSTAWA PRWANA

- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych  /Dz. U.  2017r., poz. 1464 ze zm./,

 

- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru

  dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów

  osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu /Dz.U. z 2015 r. poz. 212 ze zm./,

 

- Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną /Dz. U. 2017r., poz.

  1219/,

 

- Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania    

  publiczne  /Dz.U. 2017 r., poz. 570 ze zm./,

 

- Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych /Dz.U. z 2018 r. poz.1000 ze zm./.

 

 

WAŻNE INFORMACJE

 

W razie odnalezienia własnego dowodu osobistego, zgłoszonego jako utrata należy niezwłocznie zwrócić go organowi, który wydał ten dokument.

Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty jest zobowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument organowi dowolnej gminy, policji, innemu organowi administracji publicznej lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Organy te przekazują niezwłocznie dowód osobisty organowi, który go wydał, w celu unieważnienia dowodu.

Osoba, która znalazła cudzy dowód osobisty, może bez zbędnej zwłoki , przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz dowodu dokumentu może również zawiadomić organy, o których mowa powyżej o utracie dowodu osobistego, w celu jego unieważnienia.

 

PLIKI DO POBRANIA

 

 



Załączniki:

FORMULARZ ZGŁOSZENIA UTRATY LUB USZKODZENIA DOWODU OSOBISTEGO
WZÓR PEŁNOMOCNICTWA SZCZEGÓLNEGO