POSTANOWIENIE
Piaseczno, dn. 12.11.2012r.
OŚR.6220.23.2012.MS
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 63 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) oraz art. 123 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j.Dz. U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), w związku z § 3 ust. 1 pkt 60 oraz § 3 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213 poz. 1397), po rozpatrzeniu wniosku Pana Wojciecha Łyżwy TRANSMOST Sp. z o.o. – pełnomocnika inwestora Zarządu Dróg Powiatowych w Piasecznie z siedziba w Piasecznie ul. Kościuszki 9
postanawiam
odstąpić od obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi powiatowej nr 2837W (ul. Szkolna) wraz z infrastrukturą i przebudową mostu nad rzeką Głoskówką od ul. Millenium do ul. Lipowej w Głoskowie, gm. Piaseczno na działkach nr ew. 388/1, 389/1, 389/2, 408/1 obręb Głosków i działkach nr ew. 9 i 11 obręb PGR Głosków.
Uzasadnienie
W związku ze złożeniem przez Pana Wojciecha Łyżwę TRANSMOST Sp. z o.o. – pełnomocnika inwestora Zarządu Dróg Powiatowych w Piasecznie z siedzibą w Piasecznie ul. Kościuszki 9 wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi powiatowej nr 2837W (ul. Szkolna) wraz z infrastrukturą i przebudową mostu nad rzeką Głoskówką od ul. Millenium do ul. Lipowej w Głoskowie, gm. Piaseczno na działkach nr ew. 388/1, 389/1, 389/2, 408/1 obręb Głosków i działkach nr ew. 9 i 11 obręb PGR Głosków, na podstawie art. 64 ust 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.) Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno zwrócił się do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie oraz do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z prośbą o opinię w zakresie stwierdzenia obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał opinię znak ZNS/712/30/12 z dnia 04.10.2012r. (data wpływu do Urzędu 09.10.2012r.) stwierdzającą brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia polegającego na przebudowie drogi powiatowej nr 2837W (ul. Szkolna) wraz z infrastrukturą i przebudową mostu nad rzeką Głoskówką od ul. Millenium do ul. Lipowej w Głoskowie, gm. Piaseczno na działkach nr ew. 388/1, 389/1, 389/2, 408/1 obręb Głosków i działkach nr ew. 9 i 11 obręb PGR Głosków.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska postanowieniem znak WOOŚ-II.4240.1231.2012.OŁ z dnia 31.10.2012r. (data wpływu do Urzędu 08.11.2012r.) również stwierdził brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia.
Zgodnie z przedstawioną dokumentacją przedsięwzięcie będzie polegało na przebudowie drogi powiatowej nr 2837W (ul. Szkolna) wraz z infrastrukturą i przebudową mostu nad rzeką Głoskówką od ul. Millenium do ul. Lipowej w Głoskowie, gm. Piaseczno na działkach nr ew. 388/1, 389/1, 389/2, 408/1 obręb Głosków i działkach nr ew. 9 i 11 obręb PGR Głosków.
Istniejąca droga powiatowa posiada nawierzchnię bitumiczną. Szerokość drogi wynosi 5,0-8,0m oraz długość 310 m. W ciągu drogi 2837W w km 1+936 w miejscowości Głosków znajduje się jednoprzęsłowy most nad rzeką Głoskówką (km rzeki 2,20) o świetle 6,20m z płytą żelbetową współpracującą z belkami stalowymi IPE 550 zamocowanymi w żelbetowych przyczółkach ze skrzydełkami. Nawierzchnia na obiekcie wykonana jest jako monolityczna. Na krawędziach obiektu zamocowana jest bariera (balustrada) w postaci żelbetowych słupków i stalowych przeciągów rurowych. Skarpy i teren przy obiekcie w najbliższym jego sąsiedztwie jest umocniony betonowymi płytami ażurowymi.
W ramach planowanej inwestycji wykonana zostanie:
• przebudowa nawierzchni jezdni o szerokości 5,5-8,0m,
• budowa chodnika po stronie północnej o szerokości 1,5-2,0m,
• rozbiórka starego i budowa nowego żelbetowego mostu o świetle 6,8m.
Całkowita powierzchnia planowanej drogi wynosi 2500m2.
Odwodnienie obiektu będzie następowało grawitacyjne ze spływem wody opadowej wymuszone przez dwustronny daszkowy 2% spadek poprzeczny oraz jednostronny spadek podłużny. Woda z nawierzchni jezdni i chodników odprowadzana zostanie do rzeki grawitacyjnie za pomocą spadków poprzecznych po przejściu przez separator substancji ropopochodnych.
W ramach przedsięwzięcia wykonane zostanie również zabezpieczenie brzegów rzeki pod obiektem oraz w sąsiedztwie w postaci liniowego umocnienia ścianką szczelną lub w postaci gabionów. Planowane umocnienie na długości ok. 5m od krawędzi obiektu w obie strony wykonane będzie z prefabrykatów betonowych lub bruku kamiennego spoinowanego zaprawą i ułożonego na posypce cementowo-piaskowej.
W związku z realizacją przedsięwzięcia planowane jest wykorzystanie wody w ilości ok. 50m3, oleju napędowego w ilości ok. 7500l, energii elektrycznej ok. 10 000kWh, kruszywa mineralnego ok. 350m3, ziemi urodzajnej ok. 25m3, płyt chodnikowych (bruku) w ilości ok. 750m3 oraz masy betonowej ok. 250m3.
Etap realizacji inwestycji będzie związany z emisją hałasu i substancji do powietrza spowodowaną pracą sprzętu budowlanego, przejazdami pojazdów transportujących materiały, robotami ziemnym oraz z powstawaniem odpadów, ścieków socjalno-bytowych oraz mas ziemnych. Powstałe uciążliwości będą krótkotrwałe i ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. W celu ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko w trakcie prowadzonych prac stosowany będzie sprzęt sprawny technicznie, prawidłowo eksploatowany i konserwowany. Ponadto prace budowlane prowadzone będą w porze dziennej. Plac budowy wyposażony zostanie w przenośną toaletę z bezodpływowym zbiornikiem na nieczystości. Masy ziemne i odpady z rozbiórki obiektu mostowego będą na bieżąco usuwane z koryta rzeki i przekazywane uprawnionym odbiorcom. Prace wykonywane będą przy niskich stanach wody bez zakłócenia przepływu rzeki.
Eksploatacja przedsięwzięcia wiązała się będzie głównie z emisją hałasu oraz substancji do powietrza, a także możliwością zanieczyszczenia środowiska gruntowo-wodnego w wyniku spływu wód opadowych i roztopowych z powierzchni jezdni. Ze względu na to, że inwestycja polega na przebudowie istniejącego odcinka drogi oraz przebudowie mostu, a zakres inwestycji nie przewiduje istotnego zwiększenia jego parametrów technicznych, eksploatacja przedsięwzięcia nie spowoduje pogorszenia jakości środowiska. Spływ wód opadowych będzie się odbywał do projektowanego kolektora poprzez wpusty ściekowe oraz odprowadzenie poprzez separator do rzeki Głoskówki.
Planowane przedsięwzięcie znajduje się na terenie Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, ustanowionego Rozporządzeniem nr 3 Wojewody Mazowieckiego z dnia 13 lutego 2007 r. (Dziennik Urzędowy woj. mazowieckiego nr 42 z dnia 14 lutego 2007 r. poz. 870). Przedsięwzięcie zalicza się do inwestycji celu publicznego. Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) zakazy obowiązujące w obszarze chronionego krajobrazu nie dotyczą realizacji inwestycji celu publicznego.
Najbliżej położonym obszarem Natura 2000 są Stawy w Żabieńcu (PLH140039), oddalone o ok. 5 km od planowanego przedsięwzięcia. Po zapoznaniu się z charakterem i skalą przedmiotowego przedsięwzięcia, a także odległości względem najbliższego obszaru Natura 2000 należy stwierdzić, że nie jest ono przedsięwzięciem mogącym w sposób znaczący negatywnie oddziaływać na przedmiot ochrony ww. obszarów, jak również integralność i spójność sieci obszarów Natura 2000.
Przewidziana w ramach realizacji inwestycji wycinka drzew zostanie zrealizowana po uzyskaniu stosownych zezwoleń. W trakcie realizacji przedsięwzięcia teren budowy zostanie ogrodzony płotkami z geowłókniny w celu minimalizacji oddziaływania na życie płazów i drobnych ssaków.
Z przedłożonych dokumentów nie wynika, aby w miejscu realizacji inwestycji oraz w jego pobliżu występowały obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone. Planowana inwestycja nie spowoduje kumulowania się oddziaływania przedsięwzięcia z innymi przedsięwzięciami, które mogłyby istotnie negatywnie oddziaływać na środowisko. Uciążliwość na etapie realizacji inwestycji ograniczona będzie do bezpośredniego sąsiedztwa terenu objętego pracami budowlanymi. Będą to oddziaływania o charakterze krótkotrwałym, które ustąpią po zakończeniu prac budowlanych. Z fazą eksploatacji związane będą oddziaływania ciągłe związane z ruchem pojazdów po drodze powiatowej. Z uwagi na parametry planowanej rozbudowy nie nastąpi istotny wzrost oddziaływania w stosunku do stanu obecnego.
Po wnikliwej analizie dokumentacji sprawy, biorąc pod uwagę postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego postanowiono jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie nie przysługuje zażalenie.
Do wiadomości:
1. Pan Wojciech Łyżwa TRANSMOST Sp. z o.o. – pełnomocnik Inwestora
2. Zarząd Dróg Powiatowych w Piasecznie
3. Sołtys wsi Głosków
4. Strony postępowania zgodnie z art. 74 ust. 3 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko
5. Strona internetowa Urzędu
6. a/a
Do wiadomości :
1. Wydział Infrastruktury i Transportu Publicznego – w miejscu
2. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie
3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piasecznie z/s w Chylicach