Latem 2009 r. Gmina Piaseczno złożyła dokumentację aplikacyjną w ramach konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego dla Priorytetu V – Wzmacnianie roli miast w regionie, działania 5.2 Rewitalizacja miast.
Założeniem projektu jest rewitalizacja i nadanie nowych funkcji zdegradowanemu, wyłączonemu z użytkowania budynkowi starej komendy policji i poprawa estetyki przestrzennej centrum miasta będącego jego wizytówką a jednocześnie walorem dla rozwoju funkcji społecznych i turystycznych.
Do odnowionego budynku ma zostać przeniesiony Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie i siedziby kilku organizacji pozarządowych.
W wyniku realizacji projektu przebudowany zostanie budynek o powierzchni użytkowej– 583 m2, podzielony na 73 pomieszczenia zlokalizowane na czterech kondygnacjach. Zbudowany zostanie szyb windowy ułatwiający komunikację między piętrami dla osób niepełnosprawnych i starszych, co ma szczególne znaczenie, ponieważ jego poddasze będzie wykorzystywane m.in na siedziby organizacji pozarządowych zrzeszających także osoby w podeszłym wieku.
W wyniku realizacji projektu zostaną nadane nowe funkcje zarówno budynkowi jak i obszarowi, który mimo lokalizacji w centralnej części miasta nie spełniał, po opuszczeniu go przez policję, żadnych funkcji a jedynie szpecił ten obszar. Po przebudowie, budynek ma pełnić funkcje społeczne: kulturalną, edukacyjną, rekreacyjną, integracyjną dla mieszkańców a wraz z otaczającym go obszarem rynku, stanowić kompleksowe zaplecze dla najważniejszych wydarzeń zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających miasto turystów. Ponieważ budynek ten znajduje się przy centralnym placu miasta w bezpośredniej bliskości kościoła św. Anny i ratusza miejskiego, miejsce to zostanie uzupełnione o ważną placówkę, nadającą mu nowe, nie występujące tu dotychczas funkcje społeczne, kulturalne i turystyczne.
W budynku mają zostać udostępnione pomieszczenia do zajęć plastycznych i ceramicznych, zajęć muzycznych, zajęć fotograficznych, tanecznych, grup wsparcia i gier towarzyskich, informacji oraz sala widowiskowa z zapleczem. Poddasze ma być wykorzystywane m.in. przez ZHP, Związek Kombatantów RP i BWP, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Zw. Inwalidów Wojennych, Zw. Żołnierzy NSZ, Związek Sybiraków, Światowy Związek Żołnierzy AK-koło Gątyń, Zw. Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Piasecznie.
Budynek ma być obiektem wielofunkcyjnym służącym także lokalnym, młodzieżowym i folklorystycznym zespołom tanecznym, muzycznym, teatralnym, grupom o zainteresowaniach plastycznych i muzycznych oraz dawać możliwość organizacji spotkań związanych z uroczystymi obchodami świąt czy rocznic ważnych wydarzeń historycznych a także imprezom mającym na celu integrację różnych środowisk, grupom wsparcia diabetyków i „amazonek”, grupom zainteresowań grami towarzyskimi (brydż, szachy).
W ciągach komunikacyjnych będzie możliwość organizowania wystaw dzieł plastycznych (galeria). Na parterze budynku ma działać kawiarnia (z ogródkiem letnim). Dzięki adaptacji budynku i przeniesieniu do jego pomieszczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, możliwa będzie również organizacja wielu nowych imprez kulturalnych.
Przed budynkiem ma zostać ustawiony kolejny infokiosk, który będzie służył mieszkańcom oraz turystom jako publiczny punkt dostępu do Internetu. Ułatwi dostęp do stron samorządowych, rządowych, turystycznych, NGO, związanych z ofertami pracy, atrakcjami turystycznymi okolic. Infokiosk, będzie wyposażony w hotspot, który będzie rozprowadzał bezprzewodowo sygnał Internetu na cały rynek.
Projekt przyczyni się także do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu dzięki budowie miejsc parkingowych, utworzeniu zjazdów z dróg, rozszerzeniu zasięgu monitoringu miejskiego o kamerę umieszczoną na budynku, umożliwiającą obserwowanie płyty rynku. W budynku zaprojektowano węzeł cieplny wyposażony w automatykę tzw. pogodową, co umożliwi oszczędność energii.
Nadanie nowych funkcji temu miejscu, zlokalizowanemu w centrum miasta w bezpośredniej bliskości zabytkowego kościoła św. Anny i ratusza miejskiego spowoduje utworzenie tutaj centrum kultury i integracji mieszkańców, w którym odbywać się będą mogły najważniejsze wydarzenia społeczne i kulturalne.
Budynek ten podkreśli wyjątkowość tego miejsca na mapie Piaseczna i stworzy nową jakość dla mieszkańców i turystów w centralnym punkcie miasta.
Wartość projektu została określona na ok. 6,6 mln zł a poziom dofinansowania ma wynieść 85%.
Aplikacja przeszła pomyślnie ocenę formalną i merytoryczną (z wysoką punktacją) ale nie znalazła się, na razie, niestety na liście do bezpośredniego dofinansowania. Trwa wszczęta przez Gminę, w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych i Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, procedura odwoławcza.
Janusz Bielicki – bielicki@piaseczno.eu
|