W ramach Projektu „Programowanie Rozwoju Obszaru Metropolitalnego Warszawy – PROM”, w którym to projekcie Gmina Piaseczno jest Partnerem, opracowywana jest „Koncepcja budowy ciągów komunikacyjnych (ścieżek rowerowych, ciągów pieszo-rowerowych) w Gminie Piaseczno”. Wykonawcą opracowania jest firma Vivalo Sp. z o.o.
Opracowanie zakłada stworzenie docelowego systemu tras rowerowych o charakterze komunikacyjnym w Gminie Piaseczno z uwzględnieniem istniejącej infrastruktury oraz planowanych zmian w układzie transportowym gminy. W ramach projektu wykonana zostanie pełna inwentaryzacja istniejącego systemu tras rowerowych oraz zaproponowane zostaną rekomendacje odcinków istotne z punktu widzenia układu transportowego gminy możliwe do współfinansowania z funduszy UE w ramach perspektywy finansowej 2014-2020.
Dokument umożliwi Gminie Piaseczno ubieganie się o środki pomocowe z nowego instrumentu finansowego Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach, którego przewidziano na budowę ścieżek rowerowych WOF 63,8 mln EUR.
Instrument ZIT dedykowany jest realizacji zintegrowanych projektów, które przyczyniają się do rozwoju miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych. Warszawski Obszar Funkcjonalny tworzy jedno miasto na prawach powiatu (m.st Warszawa), 14 gmin miejskich, 12 miejsko-wiejskich oraz 13 wiejskich. Administracyjnie gminy te należą do 10 powiatów (legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, otwockiego, wołomińskiego, grodziskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego - zachodniego i żyrardowskiego).
Wstępna propozycja budowy ścieżek rowerowych w ramach ZIT zakłada realizację 5 projektów na terenie Gminy Piaseczno, które integrują się z istniejącym i planowanym układem tras rowerowych gmin sąsiednich w tym: Konstancin-Jeziorna, Lesznowola oraz Góra Kalwaria. Koncepcja zakłada budowę tras rowerowych o długości ok. 16 km i szacunkowym koszcie 7,95 mln zł. Wstępne propozycje projektów:
1. Trasa rowerowa Puławska - Geodetów - Julianowska na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Julianowskiej o długości ok. 3,8 km, planowana trasa łączy się z istniejącym układem dróg rowerowych na ul. Julianowskiej.
2. Trasa rowerowa Mleczarska - Energetyczna - Wilanowska na odcinku od ul. Mleczarskiej do końca ul. Wilanowskiej o długości ok. 4,0 km, planowana trasa stanowi połączenie gminy Piaseczno z gminami Lesznowola i Konstancin-Jeziorna.
3. Trasa rowerowa Puławska - Kościuszki - Świętojańska - Al. Kalin długości ok. 3,1 km, planowana trasa łączy się z istniejącym układem dróg rowerowych.
4. Trasa rowerowa Kasprowicza - Reja - Aleja Lipowa na odcinku od ul. Kasprowicza do Alei Lipowej w Gołkowie o długości ok. 2,2 km, planowana trasa umożliwi dojazd do dworca PKP w Piasecznie.
5. Trasa rowerowa Nowinki - Zalesie Górne o długości ok. 2,8 km, planowana trasa umożliwi dojazd do stacji PKP Zalesie Górne oraz połączenie rowerowe z gminą Góra Kalwaria.
Już dziś zachęcamy do przesyłania wniosków, w tym pomysłów i uwag na usprawnienie komunikacji rowerowej w gminie Piaseczno. Uwagi można przekazywać wypełniając specjalnie do tego przygotowany formularz uwag do dnia 10 lipca 2015 r. w następujący sposób:
• drogą elektroniczną, na adres biuro@vivalo.pl;
• bezpośrednio na spotkaniu konsultacyjnym, które przewidziano w połowie lipca br
• bezpośrednio w kancelarii Urzędu Gminy Piaseczno przy ul. Kościuszki 5,
Aktualne koncepcje opracowania będą udostępniane na bieżąco na stronie Urzędu Miasta Piaseczno.
|